Personalo valdymas

Personalas – tai darbuotojų visuma. Kiekvienas asmuo atlieka savo darbą, ir tokiu būdu, pasidalijant užduotimis, gaunamas reikiamas rezultatas. Pradedant nuo mažesnių veiksmų sukuriamas reikšmingas tvarinys. Vis dėlto šimtaprocentinė darbo kokybė pasiekiama tik tada, kai personalo valdymo sistema yra stabili. Šioje vietoje derėtų paklausti, kas gi yra tas personalo valdymas bei kokia jo esmė.

Svarbiausias su personalo valdymu susijęs žodis – efektyvumas. Ši ypatybė priklauso nuo įvairių veiksnių. Vieni efektyvumą didina, kiti – mažina. Pavyzdžiui, aiškiai matoma iniciatyva ir „neužguitas“ požiūris į vykdomą veiklą leidžia valdymo procesą paversti išties efektyviu. Na, o per menkas įsigilinimas į rinką, įgūdžių arba iniciatyvos trūkumas yra negatyvūs faktoriai. Todėl labai svarbu, kad nuolat būtų tobulinama kompetencija, skiriama pakankamai dėmesio problemų supratimui ir sprendimui,  imamasi motyvacinių veiksmų.

Labai didelį vaidmenį atlieka personalo valdymo harmonija. Kiekviena grandis turi jausti atsakomybę, būti pasiruošusi atlikti užduotis. Geras rezultatas pasiekiamas, kai nuo pirmo iki paskutinio etapo išlaikomas stabilus sklandumo lygis. Ir organizacine veikla užsiimantis vadybininkas, ir mažiausią varžtelį prisukantis meistras yra susiję su pasisekimu. Nors skirtingi darbuotojai vykdo skirtingas funkcijas, sklandus vadovavimas ir motyvuotas savo pareigų atlikimas lemia aukštus rezultatus.

Darbuotojų gebėjimai laikomi vienu iš pamatinių aukštus rezultatus užtikrinančių dėsnių. Bet būtina pripažinti, jog ne ką mažiau svarbu tai, kokia yra organizacijos kultūra, kaip vertinami darbą atliekantys žmonės. O norint, kad veikla vyktų nepriekaištingai, būtinas kokybiškas vadovavimas. Personalo valdymas primena laviravimą tarp subjektyvumo ir objektyvumo bei nuolaidumo ir griežtumo. Jei pažiūros siauros, jei nepaisoma kolektyvo nuomonės, jei į jį žvelgiama iš aukšto, personalo valdymo sistema, galima sakyti, pasmerkta irti. Vis dėlto nepakankamai „šaltumo“ turintis vadybininkas kažin ar nuvestų komandą tinkama linkme…

Personalo valdymo sistema veiksmingumu pasižymi tuomet, kai atsižvelgiama į pažangius principus. Anarchistinių tiesų kartojimas dažniausiai turi pasiduoti prieš modernias idėjas. Žinoma, būtina jas kryptingai integruoti, kad personalas nepatirtų nepatogumų, dėl kurių, suprantama, smuktų bendras produktyvumo lygis. Beje, reikėtų pabrėžti, kad bandomos generuoti idėjos neturėtų priminti utopijos. Kitaip tariant, šioje vietoje puikiai pasitarnautų liberalumas ar dalelė konservatyvumo, mat bandymas imtis staigių, netikėtų, radikalių pertvarkų, tikėtina, taptų susinaikinimo pradžia. Todėl vadovai privalo tinkamai pasverti siekiamą rezultatą ir priemonių jiems pasiekti pasekmes.

Apie personalo valdymą galima diskutuoti, juo domėtis valandų valandas, tačiau ir tada ši tema tikriausiai bus iki galo neišrutuliota. Viena priežasčių – požiūrių skirtingumas. Visgi galima paminėti dar keletą aspektų, apie kuriuos turi suktis personalo vadybos mintys ir idėjos: ekonominis efektyvumas, sąlygų sudarymas darbuotojų asmeniniam tobulėjimui profesinėje srityje, orientavimasis į darbuotojų poreikius, partnerystės mezgimas, atsakomybės ugdymas, motyvacija bei, žinoma, žmogiškumas.