Motyvacinių laiškų rašymas

Motyvacinių laiškų rašymas daugeliui žmonių gali pasirodyti kaip žvejyba nežuvingame vandens telkinyje – nežinant pagrindinių principų galimybė „pagauti“ darbdavį primena dalyvavimą loterijoje.

Motyvacinis laiškas – tai laiškas, kurio paskirtis – parodyti kandidato į darbuotojus motyvaciją. Jame asmuo aprašo savo norą dirbti, patirtį, teigiamas savybes. Darbdavys beskaitydamas susiformuoja pirminį įspūdį. Trumpai tariant, motyvacinio laiško esmė – darbdavio įtikinimas. Įtikinimas, kad adresantas yra geriausias ir verčiausias gauti darbo vietą.

Pirmas žingsnis, kurį reikėtų padaryti norint parašyti gerą motyvacinį laišką – pasidomėti įmone, jos veikla bei įsigilinti, kokios pareigos yra siūlomos. Kai kurie žmonės mano, kad kažką laimės siųsdami vieną ir tą patį šablonišką tekstą kelioms įmonėms, tačiau šito reikia vengti – laiškas turi būti orientuotas į konkrečią įmonę. Tai ypač taikytina, jei pareigos laisvose darbo vietose skiriasi (būsimojo sekretoriaus motyvacinis laiškas juk netiks kandidatui į inžinieriaus vietą).

Klaidinga manyti, kad surašius viską, kas nutiko gyvenime, darbdavys susidomės. Motyvacinis laiškas turi būti gana paprastas, nesunkiai skaitomas. Svarbu nepamiršti įrašyti adresato bei asmeninių kontaktų. Apskritai kiekviena detalė yra reikšmingos visumos dalis. Pasinaudojus profesionalų, rašančių motyvacinius laiškus, paslaugomis, tokie aspektai kaip užsiminimas, kodėl susidomėta darbo vieta, savęs reklamavimas ar galima suteikti nauda į tekstą įpinami be skrupulų. Be to, savo srities specialistų dėka nelieka klaidų, kurios tikrai sumenkintų įvaizdį darbdavio akyse, ir visas turinys tikrinamas kritiškiau, nei tai darytų pats autorius. Tai reiškia, jog kiekvienas žodis, frazė, kiekviena detalė nugludinama, išdirbama iki maksimumo.

Motyvacinio laiško apimtis nėra didelė – nuo pusės iki vieno puslapio. Jis siunčiamas kaip priedas prie gyvenimo aprašymo. Derėtų įsidėmėti, kad jis būtinas ne visada. Jeigu darbdaviai motyvacinio laiško nereikalauja, vadinasi, jo siųsti ir neprivalote. Visgi nusiuntus pakyla teigiamų savybių reprezentavimo kartelė.

Nuo motyvacinių laiškų rašymo neatsiejamas kūrybingumas. Jau nuo pat pradžių adresatas turi būti sudominamas. Tai pasiekiama apsieinant be tradicinių, nuobodžių įžangų. Pasakojimas apie savo patirtį padeda atsiskleisti, tačiau svarbu atrasti ribą tarp stipraus suintrigavimo ir per didelio išsipasakojimo. Na, ir galiausiai, kodėl laiško neparašius taip, kad darbdavį aplankytų įkvėpimas, jog iš tiesų esama daug pasiekti ir prisidėti prie kompanijos gerovės galinčių žmonių? Norint sulaukti kvietimo į pokalbį dėl darbo, logiška argumentuotai pareikalauti susitikimo.

Vienos elementarios formulės, kaip parašyti užburiantį motyvacinį laišką, nėra. Tačiau svarbu žinoti pamatinę struktūrą. Pateikiame motyvacinio laiško plano variantą. Tai vienas iš gero motyvacinio laiško struktūros pavyzdžių.

1 pastraipa

Nuomonė, kodėl kandidatas yra vertas gauti darbą. Jo susiejimas su turima kvalifikacija, patirtimi ir įgūdžiais.

2 pastraipa

Įgytos žinios, jų nauda. Atlikti darbai.

3 pastraipa

Gerosios savybės ir argumentuotas jų susiejimas su laisva darbo vieta įstaigoje.

4 pastraipa

Pasiūlymas, pareikalavimas susitikti.

 

Pabaigoje pridedama mandagumo žodelį (pavyzdžiui, pagarbiai) ir pasirašoma vardu bei pavarde. Tik, kaip minėta, reikia vengti šabloniškumo, nuobodumo ir sunkumo.

 

Jei rašymo srityje nesijaučiama tvirtai arba norima užtikrinto rezultato (arba ir viena, ir kita), yra atviros galimybės pasinaudoti tokio tipo paslaugomis. Specialistų teigimu, dažnai motyvaciniuose laiškuose pasitaiko gramatikos klaidų. Profesionalai šito taip pat padeda išvengti.

 

Motyvacinių laiškų rašymas gali būti palyginamas su posakiu: Nespręsk apie knygą iš jos viršelio. Tik čia jis turi atvirkštinę reikšmę – sudarius blogą pirmą įspūdį, darbdaviui „turinys“ nebebus įdomus.